Blog Detayı

Muğla’nın Bodrum ilçesinde çıkan yangın, rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyürken, alevler lüks villalara kadar yaklaştı.
Bodrum’un Ortakent Yahşi Mahallesi Yarbasan mevkisinde öğleden sonra çıkan yangın nedeniyle bölgede evleri olan vatandaşlar büyük panik yaşadı. Yangına Milas Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı bir söndürme uçağı, bir söndürme helikopteri, Bodrum Orman İşletme Şefliği’ne bağlı ekipler, Muğla Büyükşehir Belediyesi itfaiyesi Bodrum grup ekipleri, Muğla 911 Arama Kurtarma ekipleri, AKUT ekipleri, iki özel itfaiye aracı ve vatandaşlar müdahale etti.
Hortma Caddesi üzerindeki otluk alandan çıktığı iddia edilen yangın rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüdü. Yangının evlere yaklaşması nedeniyle panik yaşayan vatandaşlar, yangını söndürmek için kovalarla su taşıdılar. Bahçe hortumları ile de yangını söndürmek için mücadele eden vatandaşlar itfaiye ekiplerinin yetersiz kaldığını belirterek duruma tepki gösterdiler.
Lüks villaların bulunduğu Yarbasan Sitesi’nin çevre duvarlarına kadar yaklaşan yangın, ekiplerin ve vatandaşların müdahalesiyle site içerisine sıçramadan kontrol altına alındı. Bölgede bulunan başka bir evin etrafı ise tamamen kül olurken, itfaiye ekipleri ve vatandaşlar yangının eve sıçramaması için uzun süre uğraştı.
Yangının evlerine geleceğini düşünen bazı site sakinleri gözyaşlarını tutamazken, çocuğuyla birlikte ağlayan bir kadını ise komşuları sakinleştirdi.
Yaklaşık 4 saat sonra kontrol altına alınan yangında soğutma çalışmaları devam ederken, yangında yaklaşık 14 hektarlık alanın kül olduğu öğrenildi.